Trzy proste ćwiczenia dla zwiększenia uważności

Do praktykowania uważności nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi i drogich kursów czy warsztatów. Najważniejsza jest nasza intencja! Nieformalną praktykę uważności możemy wykonywać wszędzie!

 

Oto trzy proste ćwiczenia, dzięki którym zwiększymy naszą uważność każdego dnia!

 

  • Uważna poranna kawa

Poranna kawa może być idealną okazją do treningu uważności. Usiądź wygodnie, weź w dłonie kubek. Poczuj jego ciepło. Weź głęboki wdech i zastanów się, jak się teraz czujesz..co teraz czujesz? Czy zapach kawy, którą pijesz każdego poranka jest dla Ciebie przyjemny? Może z czymś Ci się kojarzy…? Skieruj swój wzrok na zawartość kubka. Jaki kolor ma Twoja dzisiejsza kawa? Napij się kawy. Zrób to powoli, zupełnie tak, jakby to była Twoja pierwsza kawa w życiu. Zanim przełkniesz, zatrzymaj ją przez chwilę w ustach. Co czujesz? Jest gorzka, słodka, delikatna, intensywna? Działa pobudzająco, czy odprężająco? Zastanów się, czy poranna kawa kiedykolwiek smakowała tak dobrze jak dzisiaj?

 

 

  • Uważne mycie zębów

 

Jest to czynność, którą niewątpliwie wykonuje każdego ranka każdy z nas. To dwie minuty podczas których możemy zadbać o higienę naszej jamy ustnej oraz zafundować sobie praktykę uważności. Weź w dłoń pastę, odkręć ją. Czy czujesz już jej zapach? Jest przyjemny? Intensywny czy delikatny? Sięgnij po szczoteczkę. Wygodnie leży w dłoni? Wyciśnij taką ilość pasty, jaką potrzebujesz. Jaki ma kolor? Zacznij myć zęby – uwagę kieruj kolejno, na każdy ząb. Jaki smak ma twoja pasta? Poczuj jak z każdym ruchem gęsta pasta do zębów zmienia się w lekką pianę, która otula każdy ząb, gromadzi się wokół języka. Jej ilość stopniowo wzrasta, by ostatecznie nie mieścić się już w jamie ustnej. Zwróć uwagę na ten moment, w którym czujesz, że trzeba już usunąć z ust jej nadmiar. Zrób to.
Co teraz czujesz? Czujesz potrzebę wypłukania ust? Zrób to! Jak się teraz czujesz? Jak minęły Ci dwie minuty pracy nad Twoją uważnością i koncentracją?

 

 

  • Uważna droga do pracy 

 

To kolejna doskonała okazja do treningu uważności. Drogę do pracy pokonujesz codziennie. Od poniedziałku do piątku. Przypomnij sobie teraz ten dzień, kiedy pokonywałeś tę drogę po raz pierwszy. Zastanów się jak się wtedy czułeś? Towarzyszyło Ci podekscytowanie? Stres? Wszystko było nowe? Teraz przypomnij sobie swoją dzisiejszą drogę do pracy. O czym myślałeś? Co zauważyłeś? Każdego dnia, idąc tą samą drogą, możemy dostrzec, usłyszeć, poczuć coś nowego. Coś czego nie zauważyliśmy wczoraj.Śpiew ptaków, zapach świeżego pieczywa dochodzący
z pobliskiej piekarni, ciekawy model samochodu jadący ulicą.  Potrzeba do tego jedynie uwagi. Zamiast rozmyślać o tym, od czego zacząć swoją pracę, co mamy na dziś do zrobienia, co przygotujemy na obiad po powrocie do domu – bądźmy swoimi myślami w drodze do pracy – tu i teraz. Stwórzmy sobie okazję do wprowadzenia naszego umysłu w stan koncentracji i uwagi – jak donoszą badania na temat mindfulness – z pewnością podniesie to poziom naszej wydajności i efektywności i pracy.

 

Zastanów się, co jeszcze możesz zrobić dzisiaj uważnie. Ile doznań niesie za sobą picie kawy, mycie zębów, nasza droga do pracy. Czy byłeś je w stanie dostrzec nie zwracając na nie uwagi?

[vc_empty_space height=”2rem”]

Polecane artykuły