Dzieci i medytacja

Czy powinniśmy zapoznawać nasze dzieci z medytacją? Czy ta technika wyciszenia znalazłaby swoje miejsce w szkole? Czym jest i po co się ją stosuje? Co staramy się osiągnąć poprzez nasze zajęcia Super Rockets? 

XXI wiek to era chaosu i otaczającego nas z każdej strony hałasu. To wiek nowych technologii, rozwiniętej techniki. W świecie pełnym różnorodnych atrakcyjnych bodźców, które nas rozpraszają, tracimy po drodze równowagę pomiędzy tym co nowoczesne i ciekawe, a tym co naturalne i spokojne. Cisza cierpi na tym najbardziej.

Szkoła to miejsce w którym młody człowiek przebywa większość swojego czasu. Będąc na korytarzu podczas przerwy, na pewno nie raz pomyślałeś sobie, że ten hałas jest nie do zniesienia. Badania wykazują, że podczas przerw dochodzi on nawet do 110dB, tymczasem bezpieczne natężenie dźwięku dla człowieka to maksymalnie 85dB.

Hałas ten sprawia, ze dzieci zachowują się często tak jakby miały niedosłuch i zdarza się, że informacje przekazywane przez nauczyciela do nich nie dochodzą. Może to również powodować problemy zdrowotne ze słuchem, co w konsekwencji zaburza również rozwój ośrodka mowy, wpływa negatywnie na emocje i rozwój intelektualny.

Medytacja, to dla dzieci chwila ciszy, spokoju i relaksu. Poprawia koncentrację, a to wpływa pozytywnie na wyniki osiągane przez uczniów. Uczy panowania nad swoimi emocjami, podnosi poziom samoakceptacji. Medytacja nie musi trwać długo, zaleca się zasadę – „jedna minuta, na jeden rok życia”. Dzieciom zaczynającym pracę z tą technika wyciszenia, ciężko będzie skoncentrować się na dłuższy czas.

Udowodniono również, że podczas medytacji w organizmie wytwarzają się składniki chemiczne, które obniżają ciśnienie krwi i napięcie mięśniowe, a tym samym wyrównują rytm pracy serca i zwiększają pojemność płuc.

Celem zajęć Super Rockets jest ćwiczenie u dzieci uważności. Uważność pomaga lepiej zrozumieć nasze otoczenie, pozwala mocniej się skoncentrować, rozwija kreatywność. Poprzez odpowiednio dobrane metody, ćwiczenia, gry i zabawy chcemy, aby dzieci zaczęły zauważyć to co jest ważne dla nich i aby skupiały się na tym w 100%, zostawiając w tyle rozpraszające je bodźce.

„Jeśli chcesz lecieć do gwiazd, bądź jak rakieta”

Zapraszamy do zapisów na nasze zajęcia Super Rockets 🦸‍♀️🦸‍♂️

[vc_empty_space height=”2rem”]

Polecane artykuły