ROZWÓJ na naszych zajęciach, czyli co konkretnie?

Często o nim mówimy. Nasze zajęcia nazywają się taneczno-rozwojowe, czego zatem uczymy poza tańcem? Jak dokładnie wygląda to na naszych zajęciach? Dlaczego nasze zajęcia to coś więcej niż nauka tańca? 

Naszym celem jest przekazywać dzieciom naprawdę wartościową wiedzę poza tańcem. Nasz program ułożony jest tak, by wzmacniać u dzieci poczucie własnej wartości. Z ręką na sercu, a także obiema rękoma podpisuję się pod tym, co robimy. Osobiście uważam, że takie zajęcia jak nasze powinny być w każdym przedszkolu i szkole. Dlatego właśnie działamy w formie mobilnej i dlatego dojeżdżamy do placówek. Także w tych małych miejscowościach i także do tych w innych województwach. Co konkretnie ma wzmacniać w dziecku poczucie własnej wartości? Jeśli czytasz to jako rodzic albo nauczyciel zobacz czym jest dla nas ROZWÓJ i dlaczego nasze zajęcia to zajęcia TANECZNO-ROZWOJOWE, a nie po prostu taneczne.

A zatem do konkretów.

W tym roku jak i w latach poprzednich mamy przygotowany program na cały rok. Podczas naszych zajęć w każdym miesiącu wprowadzamy dzieci w jakąś wartość, zwaną na potrzeby naszych zajęć mocą. Robimy to w formie rozmowy, pytań i zabaw z dziećmi i tak przez cały miesiąc. Nie ma też w tym przypadku, a wartości (moce) jakich uczymy są ze sobą powiązane. 

Zacznijmy do WDZIĘCZNOŚCI. Jeśli doceniasz, to co masz. To czujesz się bardziej szczęśliwa. Tego dowodzą badania naukowe. Dziś często mówi się, że “dzieci wszystko mają”, albo że “nie doceniają tego co mają”. Czasem do szczęścia potrzeba niewiele. No bo w końcu nie codziennie dostajemy podwyżkę w pracy, przeprowadzamy się do nowego domu czy kupujemy samochód. Docenianie tego co mamy na co dzień może nas wprawić w dużo lepszy nastrój. A od wdzięczności już tylko krok do….

UWAŻNOŚCI, czyli naszej kolejnej mocy. Żeby coś docenić, trzeba to zauważyć, a żeby coś zauważyć to trzeba nieco zwolnić i zatrzymać się. W dzisiejszym tempie życia, w świecie smartfonów i miliardów informacji ćwiczenie uważności wydaje się czymś koniecznym. A jeśli już rozwijamy w sobie uważność, to jesteśmy o krok od…

EMOCJI, naszej kolejnej mocy. Mimo, że dążymy do szczęścia smutek, strach czy złość będą pojawiać się w naszym życiu czy tego chcemy czy nie. Jeśli wyrobimy w sobie umiejętność zauważania swoich emocji i będziemy świadomi, że takie emocje istnieją będzie nam łatwiej. Weźmy na przykład złość. Kiedy czuję, że jestem zła, i widzę, że jestem zła to być może będzie mi łatwiej zdać sobie sprawę czemu tak jest. Mówi się, że świadomość to pierwszy krok do zmiany. A ja w pełni się z tym zgadzam. Emocje towarzyszą nam zawsze, a czasem warto dać im upust i się nimi pobawić i tu z pomocą przychodzi właśnie…

TANIEC, nasza kolejna moc – moc postawy tanecznej. Taniec na pierwszy rzut oka to po prostu aktywność ruchowa, a ruch to oczywiście zdrowie. Taniec to jednak coś więcej. Taniec wyzwala endorfiny, daje nam pewność siebie, ale także pozwala nam wyrażać emocje, o których wspominałam. Zdarza mi się słyszeć, że “taniec jest dla dziewczynek”, a kiedy chłopcy nie są już chłopcami, ale mężczyznami, kiedy trzeba wyjść na parkiet czy zatańczyć na weselu to nagle okazuje się… że ktoś kiedyś powiedział im, że taniec “nie jest dla chłopców”. Dzieciństwo to beztroski czas, na naszych zajęciach dużo ważniejsze od trzymania ramy, synchronizacji i tańczenia dokładnie do rytmu jest czerpanie radości z tańca. Poza tym jednoczesne koordynowanie ruchu rąk, nóg oraz innych części ciała sprawi, że obie Twoje półkule mózgowe będą pobudzone. A kiedy obie półkule są pobudzone, to uruchamiamy największą moc naszego umysłu, czyli….

KREATYWNOŚĆ. To moc z jakiej korzysta każde dziecko. To kreatywność i wyobraźnia popycha ludzkość naprzód. To kreatywność i wyobraźnia sprawiła, że kiedyś przesiedliśmy się z konia do samochodu, nocą mamy w domu światło, a z drugim końcem świata możemy się połączyć za pomocą małego urządzenia mieszczącego się w naszej kieszeni. Warto tę kreatywność pielęgnować. A na koniec uświadamiają dziecku te wartości, przybijając mu piątki, mówiąc dobra robota przygotowujemy je by rozwinęło w sobie…

moc ODWAGI, bo czymże jest występ przed swoimi największymi idolami – rodzicami na scenie? Wielki Taneczny Puchar PAARO. Jupitery, scena, jury, a na koniec werdykt i medale. Jako dorośli jedną z rzeczy jakich boimy się najbardziej są…. wystąpienia publiczne  i występy na scenie. Wystąpienia  wprawiają większość ludzi w ogromny stres. Czy warto zatem oswajać swoje dziecko z tańcem, sceną i wystąpieniami? Co ciekawe granica między stresem, a ekscytacją jest bardzo cienka. W obu przypadkach nasze serce bije szybciej, czujemy jak pocą nam się ręce, a w naszej głowie projektujemy to, co wydarzy się za chwilę. Być może Twoje dziecko nie wypadnie na scenie idealnie, nie zatańczy równo, a być może będzie się bardzo stresować. Jakkolwiek będzie to nowe doświadczenie będzie dla Twojego dziecka bezcenne. Po występie zazwyczaj okazuje się, że “nie było to nic strasznego”, a każdy taki występ może być małą cegiełką do budowania pewności siebie u dziecka.

 

Wierzymy, że przekazywanie dzieciom tych wartości, zwanych mocami nie tylko pozwoli Twojemu dziecku  rozwinąć skrzydła, ale będzie wzmacniać w nim także poczucie własnej wartości, o którym już wypominałam.

Nasz program to program na jaki sami jako instruktorzy chcielibyśmy wysłać nasze dzieci. Nikogo nie naśladujemy, do nikogo się nie porównujemy. Inspiruje nas rozwój. To jaki potencjał ma człowiek i jak ogromne możliwości ma dziecko. Właśnie dlatego pracujemy nad swoim rozwojem. Szkolimy się i pracujemy nad udoskonalaniem naszego programu.

I właśnie dlatego drogi rodzicu z wielką ekscytacją zapraszam także i Twoje dziecko na nasze zajęcia

TANECZNO-ROZWOJOWE pod nazwą WINgee – Rozwiń Skrzydła

A jeśli naszych zajęć nie ma w placówce Twojego dziecka to po prostu skontaktuj się z nami, tak jak wielu innych rodziców.

Do zobaczenia i do zatańczenia.

Sylwia Świsłowska

 

[vc_empty_space height=”2rem”]

Polecane artykuły